Golfimaailm sai uue ebajumala

Esmaspäeva esimestel tundidel Californias lõppenud Desert Classic kujunes erakordselt põnevaks ning ajalooliseks sündmuseks. Küllap jõudsid veebiväljaannete reporterid ainuüksi viimase poole tunni jooksul korduvalt draamast nõretavaid pealkirju uute ja vürtsikamate vastu välja vahetada. Üks on kindel – terve pühapäeva ja suurema osa laupäevast higi valanud statistikute-golfiajaloolaste raske töö raisku ei läinud, sest golfiajalugu tehti La Quinta maalilistel ja keerulistel radadel küllaga.

Laupäeval hiilgava 60 löönud ja liidriks tõusnud 20-aastane Nick Dunlap väristas pühapäeva esimeses pooles küll omajagu kätt, kuid oli otsustavatel hetkedel enesekindlus ise ning saavutas karjääri esimese võidu. Valitsev USA amatööride ja juunioride meister, maailma amatööride edetabeli kolmas mees sai seeläbi esimeseks pärast Phil Mickelsoni 1991.aastal, kes amatöörina proffide turniiri võitnud. Dunlapist nooremana on PGA Touril pärast teist maailmasõda võita suutnud vaid Jordan Spieth. Üldse on PGA turniiril ilmasõjajärgsel ajastul võita suutnud vaid kaheksa amatöörsportlast.

Viimasele võistluspäevale läks Dunlap kolme-löögilises eduseisus viiekorda turniirivõitja Sam Burnsi ja 15-kordse võitja Justin Thomase ees. 20-aastane nooruk, kelle põsed turniiri lõpule lähenedes aina roosakamaks läksid, alustas pühapäeva tasakaalukalt, kuid 7.rajal maandus pall vees – tulemuseks double bogey. Burns kogus hoogu ja asus pärast 11. rada liidriks. Huvitaval kombel Dunlap ei murdunud, vaid vastupidi. Hoopis kogenud konkurendid kõrbesid. Justin Thomas oli suurema osa pühapäevast sama vilets kui kogu eelmisel hooajal, mil ta esmakordselt finaalturniirilt välja jäi. Sam Burns aga varises kokku eelviimasel rajal, kui virutas „Alcatraziks“ kutsutaval rajal palli vette. Vähe sellest, ka viimasel rajal maandus avalöök vees. Nii lõpetas Burns turniiri kahe double-bogey’ga ja kukkus esikohalt kuuendaks. Rahalises mõttes ulatus „saamata jäänud tulu“ üle miljoni.

Esikohakonkurentsis olid viivuks ka taivanlane Kevin Yu ja lõuna-aafriklane Christiian Bezuidenhout, kes mõlemad jahtimas karjääri esimest esikohta. Yu lõi viimasel päeval karjääri parimad 10 birdie’t. Paraku tabas ka teda ebaõnn just viimasel rajal. Bezuidenhout kerkis tiitlikonkurentsi pärast 15.raja eagle’it. Viimaselt veel birdie ja nii oli tekkinud olukord, kus lõuna-aafriklasel liidrina kirjas -28 ja Dunlapil viimane rada pooleli.

Dunlapi viimane rada oli tõeline ameerika raudtee. Mees vajas par’i, et tulla puhtalt esimeseks, kuid suutis enda elu korduvalt keeruliseks teha. Ent, nagu noor mees enda elu moto sõnastas – „pinge on privileeg“ – nii see turniir lõppema pidigi.

Amatöörid raha ei teeni, seega jäi võidumehele mõeldud 1,5 miljonit Bezuidenhoutile. Küll aga teenis sponsori erikutsel turniirile pääsenud Dunlap lisaks miljonitele uutele fännidele ka kolmeks aastaks Touri liikmestaatuse – seda muidugi juhuks kui ta ise soovib profileeriga liituda.