87. Mastersi võitis Rahm. LIV-lased andsid tormihoiatuse. Intriig säilis

Foto: Brian Snyder, Reuters/Scanpix

Georgia osariigis Augustas tõmmati joon alla 87. Mastersile – võimalik, et kõigi aegade tähtsaimale golfiturniirile. Esimest korda suurturniiride ajaloos oli mängus eksistentsiaalne küsimus – kas maailma parimat golfi ikka mängitakse PGA Touril? Või ehk hoopis uues, Saudi kuningriigi rahastatud LIV Golfi sarjas? Masters osutus esimeseks turniiriks, kus kahe tippsarja mängijad pärast mullust suure tüliga lahkuminekut taas kohtusid, ja intriigi ning teineteise suunas pilkenoolte pildumist jagus.

Lisaks jagus turniirile ka ränki ilmaolusid – võistlus  katkestati kahel korral ning pühapäeval mängiti poolteist ringi. Palju ei jäänud puudu, et turniir oleks teist korda selle 89-aastases ajaloos lõpetatud esmaspäeval – ning omajagu rekordilisi saavutusi.

Võitluse kaks esimest päeva kuulusid Brooks Koepkale – kunagine maailma esinumber, neljakordne (!) suurturniiride võitja, kellelt vigastused ja LIV-sarjaga liitumine võtsid ilmselt võimaluse avansina saadud tiitel „uus Tiger“ välja kanda, sai kahe päevaga kirja vägevad -12. Vaid kolm mängijat olid Mastersil varem nii hästi alustanud: kaheksa aastat tagasi alustas Spieth -14ga, 47 aastat tagasi Raymond Floyd -13ga ja 27 aastat tagasi Greg Norman -12ga. Kaks esimest ka võitsid turniiri, tänane LIV Golfi tegevjuht Norman mitte. Ei võitnud ka Koepka.

Viimast maratonpäeva (29 rada) alustas ta küll liidrina – Rahm kaotas nelja löögiga – ent viimase päeva üheksa bogey’t ja +5 olid liiast. Rahm mängis kindlalt – kuus birdie’t ja -3 viimasel päeval tähendasid lõpuks üsna kindlat esikohta ja karjääri teist majori tiitlit (lisaks 2021 US Open). 28-aastane hispaanlane on sellest nädalat taas ka maailma esinumber.

Koepka kõrvale teist kohta jagama tõusis PGA Touri poolehoidjate meelehärmiks teinegi LIV-sarja kolinud staar – kuuekordne majori’i ja koguni 45-kordne PGA Touri turniirivõitja Phil Mickelson. 52-aastane veteran piirdus viimasel 18 rajal imelise 65 löögiga – see on parim tulemus, millega üle 50-aastane mängija Mastersi ajaloos hakkama saanud, lisaks sai temast vanim Mastersil top5 lõpetanud golfar. Maailma edetabelis tõusis Koepka 118. kohalt 39.-ndaks, Mickelson 425. kohalt 72.-ks.

Avapäeva järel esikohta jaganud Viktor Hovland oli lõpuks 7., tiitlikaitsja Scottie Scheffler alustas viimast päeva hästi – tõusis korraks esikolmiku piirimaile, ent vajus lõpuks samuti ära ja jäi 10.kohta jagama.

Hiilgavalt alustanud, kahe päeva järel kolmandal kohal olnud amatöör Sam Bennett (fotol paremal) väsis lõpuks samuti ja oli 16.

Tiger Woods läbis napilt cut’i, mis tähendas talle rekordit kordavat 23.korda järjest, kui ta Mastersil on finaalringidesse pääsenud. Kolmandal päeval ei suutnud ta aga enam eriti käia, lonkas raskelt ja katkestas võistluse. 63 ja pool aastat siin ilmas elanud Fred Couples, 1992.aasta Mastersi võitja, läbis samuti cut’i, saades vanimaks Mastersil finaalringidesse pääsenud golfariks.

Superstaar Rory McIlroy, kelle karjääris polegi midagi muud puudu kui Mastersi roheline pintsak, ei suutnud mullusest teisest kohast sammu edasi teha. Vastupidi, 11 bogey’t kahe päevaga tähendas seekord lausa joone alla jäämist.

Tulemused

Sel nädalal jätkub PGA Tour Lõuna-Carolinas, kus mängitakse koguni 20 miljonilise auhinnafondiga RBC Heritage.