EMV30: Nelja kulla mees Gert Velsberg on meistrivõistluste „asjatundja“
EMV kuld 2002 (158; +14), 2003 (145; +1), 2005 (223; +7), 2006 (224; +8)
Viimati: EMV kuld 2006 (224; +8)
Kui arvestada ainult Eesti meeste löögimängu meistrivõistluste tulemusi, seisab Gert Velsberg suveräänselt üksi. Temal on neli kulda, paremuselt järgmistel meestel (neid on palju) kaks tšempionitiitlit.
Velsberg ei olnud veel sellest põlvkonnast, kes sai golfi harjutamist väga noorelt alustada. Esimesel täishooajal (1994) oli Velsberg 11aastane, aga siis alustas tema isa. „Kui olin 14aastane, läksin temaga kaasa, või oleks õigem öelda, et isa pani poja mängima,“ sõnas Velsberg. „Treenerit mul tegelikult polnudki. Green card’i tegin ära Riku Soravuo juures, edasi sai omal käel mängitud.“
Kui tulid võidud, hakkas mäng meeldima
Golf hakkas Velsbergile meeldima siis, kui mäng paremini välja tuli. „Kui võistlustel edu saatis,“ lisas ta. Eesti täiskasvanute meistriks (2002) kerkis ta esimest korda napilt pärast 19. sünnipäeva. „Raske öelda, kas edu oli oodatud või ootamatu,“ arutles neljakordne tšempion. „Noorteklassis sain esimese tiitli palju ootamatumalt, harjutasin siis alles teist aastat. Täiskasvanute esimest võitu pigem oskasin oodata, vähemalt seadsin sellise eesmärgi.“
Miks Velsberg parimaks kerkis, selle kohta on tal lihtne seletus: „Tegin teistest rohkem trenni.“ Mänguliselt tulid tal enda sõnul paremini välja raualöögid ehk keskmise pikkusega löögid. „Hästi palju jõudsin ettenähtud arvu löökidega griinile (inglise keeles greens in regulation – toim), aga draiv ja lähimäng nii head ei olnud.“
2003. aastal tuli Velsberg meistriks tulemusega +1, mis püsis rekordina seitse hooaega. „Praegu ma neid tulemusi enam ei mäletagi. Pole ka kindel, kas tulemus näitab mängu kvaliteeti, sest ilmast sõltub samuti palju. Kuid milline oli ilm, seda ka ei mäleta,“ muigas Velsberg.
Õhtulehes ilmus 2005. aastal, kui ta võitis kolmanda kulla, Jaan Martinsoni (1996. aasta golfimeistri – autor) kirjutatud artikkel, kus seisid sellised sõnad: „Velsbergi võib nimetada meistrivõistluste asjatundjaks. Enne koduse golfiaasta tippsündmust on ta justkui varjus, õigetel päevadel aga ületamatu.“
Velsberg nõustub, et Martinson tunneb asja, aga imestab, et taoline artikkel on veel veebis leitav. „Pigem oli asi selles, et üsna varakult spetsialiseerusin ainult teatud võistlustele, samal ajal kui konkurendid mängisid pea igal nädalavahetusel ka väiksemaid jõuproove. Mina tegin sel ajal trenni ja valmistusin suuremateks võistlusteks,“ meenutas Velsberg.
Välisvõistlustel käis Velsberg esmajoones Eesti koondisega, aga Lätis ja Soomes võistles ka individuaalselt. „Tollal tundus, et neil võistlustel, välja arvatud MMil, ei olnud vahe parimate amatööridega suur. Üks lahtine võistlus õnnestus isegi võita, aga pigem mängisin välismaal liiga vähe,“ leidis Velsberg.
Treeneritöö tõmbas mängijakarjäärile kriipsu
Profiks hakkamise mõtet ei tulnud Velsbergile isegi pähe, ta hakkas selle asemel õppima treeneriks. „Pärast 2006. aasta kulda ma enam kaasa ei mänginudki, sest kui oled juba õpetamise eest raha vastu võtnud, ei tohtinud amatööride seas enam osaleda. Nüüdseks on seda reeglit muudetud, aga tollal läks nii,“ ütles Velsberg.
Kuigi mängijakarjääri ajal oli Velsberg tallinlane (täpsemalt elas Sauel, kust ta siis noorpõlves rongiga Niitväljale sõitis), hakkas ta treenerina tööle Valgeranna golfiklubis. „Minu õpilastel on praeguseks üle kümne eri meistritiitli,“ tundis Velsberg heameelt. Tema käe all õppis ka kahekordne meister Egeti Liiv, aga ühtlasi Eesti noorim rajamängu meister Martin Unn ja paljud teised. Korra tuli Valgeranna ka võistkondlikuks meistriks.
Kui 2015. aastal sai valmis uus väljak Pärnu Bay Golf Links, hakkas Velsberg ka seal treenerina töötama. „Mingi aja jätkasin tööd kahes klubis, aga kui Rae Golf ostis Valgeranna väljaku ära, jäin vastavalt kokkuleppele tööle ainult Pärnu Bay klubisse,“ rääkis Velsberg.
Praegu Velsberg enam aktiivselt võistlustel ei osale, aga hoiab ennast vormis. „Kui õpetad teistele, kuidas mängida, peaks sel perioodil ka ise mõne võistluse kaasa tegema. Rohkem käin mängimas talvel lõunapoolsetes maades,“ ütles ta.
Velsbergi hinnangul on Eesti golfi praegune seis parem kui tema ajal. „Varem oli konkurents hõredam. Võib-olla nüüd päris viimastel aastatel ka, sest teatud seltskond on teistest eraldunud, aga nad mängivad paremini kui minu parimal ajal,“ ütles Velsberg.
Tekst: Ants Põldoja
Fotod: Mati Hiis