EMV30: Tiit Kask: „Ütlesin kohe, et kulub terve põlvkond, enne kui Eestis kasvavad Euroopa tasemel mängijad“

Foto: erakogu

EMV kuld 1997 (161; +17), 1999 (155; +11); EMV hõbe 1998 (167; +23); EMV pronks 2001 (158; +14), 2002 (161; +17)
Viimati: EMV pronks 2002 (161; +7)

Tiit Kask on üks kahest Rootsi väliseestlasest, kes tulnud kahekordseks Eesti meistriks, tal õnnestus võita aastatel 1997 ja 1999. Aga ta peab võitmisest tähtsamaks seda, et Rootsist saabunud väliseestlastel õnnestus Eesti golf käima tõmmata ja rahastada esimesi välisvõistlusi.

„Ma ei osalenud kohe esimestel Eesti meistrivõistlustel, aga olin üks neist, kes tegi pingutusi, et Eesti saaks mängida võistkonnaga Euroopa ja maailmameistrivõistlustel,“ ütles Kask. „Tundsin tollal palju inimesi Rootsiga seotud Eesti ettevõtetest ja saime summa kokku, sest tol ajal ju alaliidul raha polnud. Antwerpenis mängisime esimest korda 1995. aastal ja Rootsi eestlaste kõrval oli meeskonnas Allan Remmelkoor. Usun, et umbes sada tuha Rootsi krooni saime sõiduks, elamiseks ja võistlusriietuseks.“

Kase arvates mängis ta meistrivõistlustel esimest korda aastal 1996, aga järgmisel hooajal võitis. „Põnev võistlus oli,“ meenutas ta. „Mina ja Jaan Martinson mängisime kulla peale ja vahe oli vist päris väike.“ Seda, et ainult üks löök Kase kasuks, ta enam ei mäletanud.

Pikemaks ajaks sai Kask tuttavaks tollal pronksi saanud Mait Schmidtiga. „Oleme nüüd Maiduga mõlemad ühe vanima Briti golfiklubi Royal St. Andrewsi liikmed. Sain selle liikmeks 7‒8 aastat tagasi ja Mait paar aastat hiljem. Oleme ka seenioride võistlustel koos mänginud.“

„Palju mängisin koos ka Enrico Villoga,“ meenutas Kask. „Natuke aitasime teda, olin ju ise Rootsis oma põhitöö kõrvalt tegelenud juunioride õpetamisega. Villol oli küll hea Soome treener, aga andsime talle ka ideid, mida võiks proovida.“ 1998. aasta meistrivõistlustel jäi hõbeda saanud Kask 14 löögiga alla just Villole.

Nimekad paarilised tiitlivõistlustel

Väga head mälestused on Kasel ka võistkondlikest EMidest ja MMidest. „Mul oli ka paarilistega õnne,“ rõõmustas Kask. „Kui käisin 1995. aastal esimest korda Antwerpenis, mängisin koos Sergio Garcíaga, kes oli siis 15aastane. Meie meeskonnas oli ka minu sama vana poeg, kes sai Garcíaga heaks sõbraks. 1997. aastal mängisin Iirimaal koos Justin Rose’iga ja 2002. aastal Kuala Lumpuris MMil koos Louis Oosthuizeniga.“

Usutavasti golfisõbrad neid nimesid teavad, aga ütleme, et nad kõik on võitnud vähemalt ühe Major-turniiri ja Rose on lisaks 2016. aasta olümpiavõitja.

„Aga Eestis oli muidugi ka tore,“ jätkas Kask „Mul on suur au, et sain Eesti meistriks tulla, aga põhiline oli ikka see, et saaks mängu Eestis käima. Ja nüüd ongi meil viis-kuus väga head golfarit. Mäletan, et kui alustasime, ütlesin eestlastele: „Kulub terve põlvkond, enne kui Eestis kasvavad Euroopa tasemel mängijad.““

Parem lähimängus

Kask usub, et 1990ndate lõpus tõi talle tiitlid parem lähimäng. „Olin konkurentidest parem neis löökides, mis toimusid griinil ja selle ümbruses, samuti punkrilöökides. Mäletan, et Eesti TV näitas 1999. aastal minu lööki punkrist griinile viimasel rajal, pall veeres üsna augu kõrvale. Kui oled kauem mänginud ja teistest kogenum, oskadki neid lööke paremini. Ameeriklastel on ütlus „you drive for show and putt for dough“, mis tähendab seda, et pikad löögid vaimustavad pealtvaatajaid, aga puttamine toob raha sisse.“

Kask oli tõesti rivaalidest kogenum, sest alustas golfiga juba 1969. aastal. Seega oli ta üle veerand sajandi mänginud, kui võistles siin kolm-neli aastat harjutanud meestega. Golfi mängivad ka Kase kõik kolm poega, kes tema sõnul on isast tunduvalt paremad mängijad. „Neil on handicap väiksem ning üks poegadest võitis Eestis juunioride tiitli ja oli ka Rootsis 16aastaste klassi parimaid.“

Kohtus Singapuris Eesti peaministriga

Praegu seeniorina mängib Kask endiselt palju. „Olen viimased 15 aastat pidevalt seenioride võistlustel käinud. Harjutan vähemalt kolm-neli korda nädalas,“ rõhutas Kask, kuid siiski mitte igal pool. Nimelt töötab Tiidu abikaasa Singapuris diplomaadina ja seal mängib Kask golfi üks-kaks korda nädalas. Ja mitte palavuse pärast: „Singapuris on väga kallis mängida, kujuta ette, üks mänguring maksab 400 eurot!“

Äsja kohtus Kask Singapuris ka Eesti peaministri Kaja Kallasega, kes käis seal Eesti saatkonda avamas. „Mul on Eesti saatkonnas head sõbrad, väga kenad inimesed. Tänu neile sain kutse vastuvõtule ja nii kohtusin Kallasega,“ rõõmustas Kask.

Eestis mängimas on Kask viimasel ajal harva käinud. Neli aastat tagasi tuli ta Niitväljale, kuid sai pettumuse osaliseks. „See on väga hea väljak, aga nüüd tekkis viimasest käigust pisut mõru maik. Vist oli meid kolm Rootsi eestlast, kes said sajandivahetusel Niitvälja klubi eluaegseks auliikmeks, aga kui neli aastat tagasi tulin ja liikmestaatuse kohta küsisin, ei teadnud sellest keegi. Sellest on kahju, sest kogu töö, mida tegime klubi ja mängijate aitamiseks, on justkui unustatud.“

Tekst: Ants Põldoja