Jon Rahmi tähelend jätkub

Foto: Orlando Ramirez, USA Today Sports/Scanpix

Californias lõppenud The American Expressi turniiri võitis hispaanlane Jon Rahm. 2020. ja 2021. aastal kokku 43 nädalat maailma edetabelis esikohta hoidnud 29-aastasele vägilasele oli see juba neljas võit viimasest kuuest turniirist, karjääri jooksul aga kokku üheksas esikoht PGA Touril. Ühtlasi tõusis 29-aastane hispaanlane esmakordselt Fedex Cupi (jooksva hooaja) ränkingus esikohale.

PGA Touril on nüüd neli turniiri järjest läinud esikoht n.ö. USAst välja. Midagi sarnast juhtus viimati 2021. aasta sügisel ja enne seda viimati 2016. aastal.

Avapäevast alates heitlesid liidrikoha pärast kaks meest – viis aastat tagasi sama turniiri võitnud Rahm ning 23-aastane Davis Thompson, kes Touril seni vaid korra esikümnes lõpetanud (septembris Fortinet Championshipil üheksas). Avapäeva 62 viis Thompsoni liidriks, teise päeva 64 ja kolmanda 67 tähendas, et viimast päeva alustas ta Rahmiga (64-64-65) võrdsest seisust. TJ Poston ja Christian Bezuidenhout kaotasid juba nelja löögiga.

Rahm alustas viimast võistluspäeva kahe birdie’ga (kolmas tuli üheksandal rajal) ja haaras liidrikoha, ent nooruke Thompson ilmutas küpset närvi ja lõi päeva esimeses pooles lõpuks kolm birdie’t (ka ühe bogey) ehk püsis nimekast vastasest vaid löögi kaugusel.  11. rajal tegid mõlemad birdie, ent 13. ei tähendanud head hispaanlasele – meetri kauguselt ebaõnnestunud putt tähendas, et viis rada enne lõppu olid liidrid viigis. Lisaks omavahelisele konkurentsile lisasid pinget ka teised. Viimase päeva esimesest üheksast rajast koguni seitsmel birdie sooritanud Chris Kirk ning turniiri vaat et kõrghetke pakkunud – üliharuldase „albatrossi“ sooritanud Xander Schauffele (viimasel päeval lisaks veel seitse birdie’t!) tulid aina lähemale.

Otsustavaks sai 16.rada, kui Rahm suutis keerulisest seisust (par 5) birdie ära tuua ning esikohaks piisava ühelöögilise edumaa sisse seada. Thompsonil viimastel radadel ennast veelkord ületada ei õnnestunud, tasuks teine koht, ligi 900 000 dollarit ja rohkem kui saja koha võrra tõusu maailma edetabelis. Kirk ja Schauffele jagasid kolmandat kohta, viiendana lõpetas rookie Taylor Montgomery, kuuendat jagasid teiste seas Tom Kim ja sakslasest „üllataja“, kahekordne individuaalne amatöörgolfi Euroopa meister Matti Schmid.

Rahm tõusis selle võiduga Ryder Cupi Euroopa tiimi arvestuses liidriks nii nn Euroopa kui maailma punktide arvestuses. Abu Dhabis võidutsenud Victor Perez hoiab Euroopa tabelis teist kohta ja Rory McIlroy kolmandat kohta. Kuna Rahm ja McIlory on ka nn maailma punktide edetabelis kaks esimest, siis hetkeseisuga kuuluks sügisel tiimi 3-5 positsioonid ehk Viktor Hovland, Alex Noren ja Shane Lowry. Lisaks saab kapten Luke Donald ise nimetada tiimi ülejäänud kuus liiget. 

Tulemused

Sel nädalal mängitakse San Diegos The Farmers Insurance Open.