Katkestada või mitte, selles on küsimus…

Foto: erakogu

Suve teises pooles kipub ilm väga tihti golfimängu sekkuma. Inimlikust vaatepunktist on täiesti arusaadav pahameel, et hea võistlusring tuleks teadmatuks ajaks katkestada, samas, kui hinges tiksub mõte, et äkki ikka jätkaks. See mõte on paljudele golfaritele maailmas saanud kahjuks fataalseks.

Hea tulemuse nimel ei ole mõistlik koduseid ilma ühe liikmeta jätta hoolimata, kui kirglik golfar sa oled. Ära unusta, et rauast keppi viibutades oled sa nagu piksevarras ja välk otsib alati kõige lühemat ja vähem takistust pakkuvat teed maapinnani. Seepärast pole mõistlik ka puu all seista, kuna vesi juhib väga hästi elektrit ja märjad puud on tavaliselt kõrged. Välk on surmav 30-40m raadiuses kohast, kuhu see tabab.

Alles äsja lõi USA-s Iowas välk harjutusgriini lippu ja tekitas griinile huvitavaid ja silmale ilusad vaadata kõrbenud murumustreid. Seal läks mängijatega hästi, sest asi juhtus öösel ja väljak oli tühi. Samas kuulsin, et näiteks meil siin äsja toimunud Trilliumi võistlusel oli äikese ajal mängijail juuksed elektrist püsti tõusnud. See on looduse viimane hoiatus sulle, et kõiksevägevam on sind sihikule võtnud. Seekord läks õnneks.

Screen Shot 2015-08-28 at 11.19.45

Olen ise samuti kuulnud väljakul palju nurinat, et miks võistlus seisma pandi, kuigi ilm on täiesti mängukõlbulik. Siinkohal küsiks, et kui mitu mängijat on sel hetkel oma pilgu heitnud www.lightningmaps.org lehele? Tõenäoliselt on äike sel juhul ca 20km kaugusel, ja sekkub võistlusse umbes 10-15 minuti pärast. Heal juhul on kuulda kuskil kaugel mingit kõminat. Aga küsimus – kui kaua kulub teil lähimasse varjupaika liikumiseks? Ärge palun vaielge ja sajatage kohtunike suunal, sest nemad üritavad teid elus hoida.
Screen Shot 2016-07-22 at 12.13.04
Mängijatele tahaks siinkohal öelda – kui kuulete üht pikka sireeni, siis märkige võimalusel oma pall ja jätke varustus väljakule kus see ja teine ning suunduge kiiresti lähimasse varjualusesse. Metallist varustust kaasas kanda ei ole hea mõte. Samuti on vihmavari hea sihik äiksele.

Kuigi golfireeglid ütlevad, et halb ilm ei ole põhjus mängu katkestamiseks, siis sama reegel ütleb ka, et ohtlik ilm on. Mängijal on täielik voli oma mäng pooleli jätta, kui ta tunneb, et asi on äikese tõttu ohtlik isegi, kui pasunat ei ole lastud. Tihtipeale kaasneb äiksega ka vali tuul ja pasunat ei pruugi kuulda. Mitte kedagi ei disvalifitseerita, kui ta katkestas mängu äikese tõttu.

 

Kohtunik Sander Vallaots

Sander-Vallaots_Foto_Rasmus-Kooskora-1200x800