Löögimängu EMV peakohtunik Heinu Klaas tegi esmase kokkuvõtte

Foto: Hanno Kross

“Jõelähtmel läksid minu arust ülihästi korda!

Heinu KlaasMis mõttes! Aga ses mõttes, et tõi välja üsna mitmeid pisikesi puudusi meie suurvõistluste korraldamise võimekuses, mida on nüüd hea likvideerima hakata. Kahju muidugi, et katsejänesteks meie omad mängijad.

Samas, eks vigadest õpitaksegi…

Peatumata hetkel võistluste eelsetel sündmustel, vaataks hetkeks tagasi võistluspäevadele

Esimese päeva põhisündmuseks kujunes muidugi lõpuks võistluspäeva tulemuste tühistamine komitee poolt, millele eelnes muidugi rida erinevaid otsuseid ja sündmusi. Alustuseks muidugi sademete poolt tekitatud olukord 13.greenil, kus lipp  osutus ühtäkki juhuvee all olevaks. Kui võistlejad sellest teada andsid, kogunes koheselt komitee kohale olukorda lahendama. Kuna selgus, et vee eemaldamise võimekus puudus, tekkis küsimus mida edasi.

Variandid laual:
1. Üritada võistlust igal juhul käigus hoida
2. Võistlus katkestada

Tol hetkel tundus arukas valida variant 1, kuna oli teada, et ilm on kogu nädalavahetuse kahtlane (arvestasime mitme võimaliku katkestusega) ja oli plaanis igal juhul 3 ringi mängida ning puudus info, et see probleem oleks laiem olnud kui see üks green. Jätkamise otsuse puhul ülearu variante pole:
1. Tõsta lipupositsioon ümber
2. Jätta see rada hetkel mängust välja

Otsuse tegemise hetkel me teist varianti ei kaalunud. Mis tegemata jäi kohe tol hetkel, oli see, et muutustest ei teavitatud neid mängijaid, kel see rada veel mängimata.

Hiljem küll toimusid mitmed tormised ja vähem tormised arutelud, kuidas seda situatsiooni lõpuni lahendada (a-need mängijad, kes läbisid raja vana positsiooniga, tühistada nende selle raja tulemused, lasta neil see rada mängida läbi uue positsiooniga, b- tühistada selle raja tulemused ning lasta kõigil see rada uuesti mängida, c- tühistada selle raja tulemused ning lasta selle raja asemel mängida mõnd teist rada).

Paul MarleyTagantjärgi ilmnes muidugi, et see ei olnud pelgalt 13. raja probleem, vaid Sea Coursel on 3 kuni 5 greeni, mis kalduvad teistest varem uppuma, seega otsus ei lahendanud midagi. Ehk siis vale (või pigem mõttetu) otsus. Põhjuseks nõrk eeltöö (ka komitee poolne), puudus võimekus vee eemaldamiseks ja ka teadmine kus ja kui suur see peab olema. Viisakas on seda nimetada praktilise kogemuse puudumiseks.

Kuigi pärast kujunesid ilmastikuolud selliseks, mis sundisid mänguringi katkestama niivõiteisiti, ei tee see seda olukorda paremaks.

Miks esimene mänguring katkestati, oli vast ilmselge. Väljak oli ilmselgelt mängukõlbmatu.
Tõsi, greenid muutusid mängukõlbulikuks uuesti kella 6 paiku õhtul, kus hambad ristis oleks vast saanud jätkata, küll aga õhtused stardid poleks jõudnud kuigivõrd edeneda.
Komitee arutas kõiksugu variante lähtudes lõppkokkuvõttes sellest, et Eesti meister ikkagi selguks, kõik mängijad saaks mängida kaks mänguringi (eeldatavalt võimalikult võrdsetes tingimustes) ning võistlus ei pikene esmaspäevale, võimalikult vähe tekitada mängijatele logistilisi probleeme ning jätta mingigi aeg hooldusmeeskonnale väljaku võistluspäeva ettevalmistamiseks.

Kolmanda päeva hommik tõi varajastele ärkajatele kaasa ka kerge adrenaliinitõusu, kuna maad kattis paks udu, õnneks ei pidanud seekord midagi leiutama hakkama, udu hajus enne starte. Päeva edenemine tõi kaasa ka mängukatkestuse äikeseohu tõttu, üldjoontes see läks sujuvalt (lightning map näitas, et meil oli esimene või teine välk üldse tol päeval Eesti territooriumil).

_MG_1979Samas parandamise ruumi on veel siingi. Kui veel lisada positiivseid noote, siis ilmselt oli tegu aegade parima TV ülekandega, liikuvad kaamerad, droonid ja muu kosmosetehnika. Lausa eraldi peab ära märkima vabatahtlike panuse ja visaduse kogu selles möllus. Tuleb ju kõrgelt hinnata neid, kes tulevad nädalavahetusel sellistes tingimustes välja selleks, et võistlused paremini korda läheksid. Ja jätkuvalt meenutan, et vabatahtlike panus mängija metsa löödud draivis on hetkel teaduse poolt tõestamata, praktikas aitab draivi fairwayl hoida pigem hea löögitehnika, mida mõni saab kaasa sündides, enamik treeningutel (õpetajate kontaktid saab klubide veebiaadressidelt).

Tahaks veel eraldi ära märkida, et kohtunike meeskonnas lõi marssalina ka kaasa üks noor neiu, kel jätkus silma ka detailide kohta, mis jäid vanematele olijatele kahe silma vahele (just etiketi vallas), nii et riietugem ja käitugem väljakul korrektselt.

Ahjaa, kogu muu tantsu juures tehti ka mõned ruling-d.

Põnevamatest vahest olukord, kus mängija otsustas käituda mittemängitava palli reegli järgi, kuid paraku kukutas palli väljaspool 2 kepi pikkust ning jätkas sealt mängu. Selgelt valest kohast mängimise olukord, alustuseks kohe 2 trahvi (tavaolukord oleks ka sellega lõppenud). Kuid oli veel üks nüanss, see nn vale koht andis mängijale selge eelise selle raja mängimisel (õige koht oli kõrges rohus, väiksematele nõ. rinnuni). Tänu marssalile (vt ülalpool) sai juhtum lahendatud korrektselt, mängija kukutas palli õigesse kohta (kõrgesse rohtu ja lõpetas raja selle palliga, lisades loomulikult oma tulemusele trahvid valest kohast mängimise eest).

On ka juba teada, et Komitee koguneb lähiajal tagantjärge tarkust kirja panema, nii et lootus helgemale tulevikule püsib. Aga ikkagi, jätkuvalt on golf mäng, mida varem või hiljem kõik mängima hakkavad.

Peakohtunik aastal 2015
Eesti Meistrivõistlused Löögimängus
Heinu Klaas