Solheim Cup: viik tähendas Euroopale tiitlikaitsmist

Foto: John Walton, PA Wire/PA Images/Scanpix

Hispaanias, Finca Cortesin väljakul lõppes täna Solheim Cup, mis lõppes küll 14:14 viigiga, kuid vastavalt juhendile jättis see võidu Euroopasse, kuna nad olid võidukad ka kaks aastat tagasi. Otsustava punkti tõi kodupubliku rõõmuks ainus hispaanlanna tiimis, Carlota Ciganda, kes alistas suurepärase löögi toel 17. rajal olümpiavõitja Nelly Korda. Ciganda oli ainus ka kogu nädalavahetusel, kes võitis kõik neli mängitud matši. Võidukarika ulatas norralannast kapteni Suzann Pettersenile Hispaania kuningas Felipe VI. Tulemused 

Draamat aga jätkus sisuliselt kogu nädalavahetuseks. Reede hommik algas Euroopa jaoks kurjakuulutavalt, kui nelja foursome matši järel avastati ennast kaotusseisust 0:4, mis oli võistluse ajaloos üldse esmakordne juhtum. Euroopa juhtis nelja matši peale kokku vaid neljal rajal. Pärastlõunane fourball osa tõi veidi aga leevendust, kui neljast punktist saadi kolm kätte, kahe võidu ja kahe viigi abil. Laupäevased foursome matšid jäid seekord viiki, mõlemale tiimile kaks võitu, kuid pärastlõunastes fourballides sai Euroopa kolm võitu neljast ning see tähendas, et otsustavale päevale mindi 8:8 viigiseisult. Viimane päev kulges vahelduva eduga ning mingil hetkel tundus, et USA viib võidu koju. Ometi suutsid viimastel radadel mängu oma kasuks kallutada rootslannad Caroline Hedwall ja Maja Stark. Kokku mahtus rootslannasid tiimi lausa viis. Hedwall, kelle valimise eest oli kapten Suzann Pettersen saanud omajagu kriitikat, osales vaid kahes matšis, kuid ei vedanud tiimi just individuaalses matšis alt. Nii jäi sisuliselt kõik kodupubliku ees mänginud Carlota Ciganda ja olümpiavõitja Nelly Korda matši otsustada, kuna viimases paaris dikteeris Lexi Thompson sündmusi ning avapäeval Solheim Cup’i ajaloo teise hole in one  löönud Emily Kristine Pedersen oli paraku tagaaja rollis. Ciganda tegi fantastilise birdie 16ndal rajal ning 17ndal rajal sisuliselt nokauteeris vastase lüües palli ca 60cm peale lipust. Korda eksis veidi griinist vasakule, ründas küll jõuliselt birdiet ja peaaegu olekski olukorra päästnud, kuid siiski pidi tunnistama raja ja matši kaotust, mis tähendas Euroopa jaoks vajalikku 14ndat punkti, mis tähendas viiki ja tiitlikaitsmist.

Esmakordselt Euroopa kapteniks olnud Suzann Pettersen mängis ise viimase tõsisema matši golfis just Solheim Cupil, kui viimase raja birdie abil kindlustas Euroopale 2019. aastal võidu Šotimaal. Euroopa kapten Catriona Matthew oli muide saanud väga suure kriitika osaliseks, kui oli valinud tol hetkel maailma edetabelis 620. kohale langenud Norra mängija tiimi, kes polnud sisuliselt kaks aastat võistlusi mänginud. Võib-olla just selle valiku tõttu julges Pettersen ka sel korral teha julgeid valikuid tiimi, mis lõpuks kindlustasid Euroopale kaheksanda võidu. Võitu ei vääratanud isegi Euroopa hetke esinumbri Celine Boutieri kehv nädalavahetus, kes tunnistas kõigis kolmes matšis vaid kaotusi. Seevastu 2019. aastal oli Boutier koos Georgia Halliga (sel korral ka tagasihoidlikud 1,5 punkti) tiimi parimad, tuues mõlemad 4 punkti 4 mängust.  1990. aastal peetud võistluse üldseis on nüüd 10:8 USA kasuks.

Järgmine võistlus peetakse juba 2024. aastal USA pinnal, kuna Ryder Cup jätkab nüüdsest paaritutel aastatel taas ning kaks nii unikaalset võistlust soovitakse pidada erinevatel aastatel. 2026 mängitakse taas Euroopa pinnal, võõrustajaks Hollandis asuv Bernardus Golf.