Suviseid uudiseid EGL HCP ja Reeglite Komitee töömailt

Foto: Hanno Kross

Juba vanarahvas teadis, ööbikud toovad öösooja, pikad draivid päevasooja või oli see vastupidi.         On kuidas on, igal juhul on see aasta kaasa toonud meile mitmeid muudatusi golfireeglites, täpsemalt amatörismiga seotud osas.

Olulisemad nendest:

– amatööril on nüüd võimalik piiramatult toetusi saada ja raha eest reklaami teha aga jätkuvalt ei tohi amatöörid golfitehnika õpetamise eest raha saada. Tõsi erandiks on siin üle veebi antavad mittepersonifitseeritud näpunäited ning läbi ka seni kehtinud juhendaja programmi kaudu. Kaob palju bürokraatiat ja teeb noortel innukatel (miks mitte ka vanematel) golfiga tõsiselt tegelemise lihtsamaks, samas tuleb meele pidada, et näiteks USA ülikoolides on oma reeglid noorte rahastamise osas ning kel sinna plaanis minna, tuleb varakult nendega ennast kurssi viia. Probleem lihtsalt selles, et USA ülikoolide reeglistik nii liberaalne ei pruugi olla.                                   

 – auhinna suuruseks on nüüdsest Eestis 800 EUR ning teatud tingimustel (kui tegemist on puhtalt löögimängu võistlustega, kus HCP võib olla ja ainult võistlustele sisenemise kriteeriumiks) saab see olla puhtas rahas. Maksab meeles pidada, et see peab sisaldama ka kõiksuguseid riiklike makse vastavalt kehtivale seadusandlusele). Hea mäluga mängijad mäletavad, et oli meil auhinna laeks 1000EUR, aga seda piiri meil R&A -ga läbirääkimistel kaitsta ei õnnestunud. Kuna R&A nõuab nüüd jäigalt piirist kinni pidamist (700 inglise naela), mis omakorda tähendaks euro kursi igapäevast jälgimist, siis saigi otsustatud panna piir Eestis 800EUR juurde, mis jääb igaljuhul lubatud suurusesse.  

– juhul kui erivõistlused ei ole osa põhivõistlusest, siis neil auhinnapiir puudub ehk siis, kui teha ainult pikima draivi või lähimale lipule võistlus, siis auhind oleneb ainult korraldaja heldusest. Küll ei kehti see juhul kui eelloetletud erivõistlused on osa põhivõistlusest (nn august-lipuni, tee-to-hole võistlus). Tee-to-hole võistlus tähendab seda, et mingi konkreetne sooritus läheb arvesse kogu ringi tulemusse, teisisõnu, lüüakse draivid ära, mõõdetakse kellel pikim ja mängitakse neid samu palle edasi, sellisel juhul siis kehtib auhinna piir.

Üldiselt pole Eesti golfis viimastel aegadel amatörismiga mingeid suuri muresid olnud, vast auhindade väärtused on aegajalt küsimusi tekitanud aga needki on ennetavalt lahenduse leidnud. Siinkohal on paslik meenutada, et auhindu hoitakse amatöörgolfis madalal põhiliselt asjaolust, et kaitsta spordis suhteliselt unikaalset HCP süsteemi mängijate aktiivse loomingulisuse eest. Vaata ka: amatöörstaatus 

Planeeritud golfireeglite värskendus (toimub iga nelja aasta tagant) hakkab kehtima 2023. aastast, siin saab praegu lihtsalt konstateerida, et kavas on koos R&A -ga eesti keele lisamist R&A reeglite golfiäppi ja seda siis juba 2023. aastast. See peaks hõlbustama tuntavalt iseseisvalt reeglilahenduste leidmist ja seeläbi siis loodetavasti ka nende järgimist väljakul. Olemuslikult midagi ei muutu, kehtib ikka, et mängi palli nii nagu ta asub ning väljakut nii nagu see on. Praegu kehtivate reeglitega saate tutvuda siin.

Juba mõnda aega  on meil kehtinud ka uus HCP süsteem (World Handicap System – edaspidi WHS), mille juurutamisega oleme enam vähem hakkama saanud ja suured tagasilöögid on minevikku jäämas.

Küll on aga siin üks teema, mis vajab lahendust või mingit head käitumistava ja selleks on olukorrad , kus võistluste korraldajad lisavad osalejate hulka inimesi, kellel puudub klubilisus ehk siis keegi ei pea nende HCP. Ja kuna neil seda pole, siis osalevad nad suvalise HCP-ga. Üheltpoolt on hea, et tuuakse uusi inimesi (või ka siis vanu) golfi juurde, teisalt eeldab WHS kasutamine, et kõigi HCP vastab WHS reeglitele, milleks kindlasti ei ole õhust võetud number. HCP võistlused peaksid toimuma ikka HCP omavate mängijate vahel, kindlasti on võimalus iga ürituse raames korraldada HCP-ta inimestele huvitavat tegevust meie PRO-de kaasabil, siis on ka vahest lootust, et need inimesed golfi juurde tulevad ja jäävad. Vaata ka WHS

Etiketist ka.

Golfis esineb palju erinevaid olukordi, meeldivaid ja mõnevõrra ebameeldivaid (näiteks on teada juhtumeid, kus ilus pikk draiv ei maandugi fairwayl) ja mängijad reageerivad neile erinevalt. Laias laastus on selliste olukordade lahendamiseks kasutusel vähem/rohkem teada eeskiri, tuntud kui ka etikett, hea käitumistava. Tegelikult on see golfis juba kaua ja laialdaselt kasutusel olnud, mistõttu tuntakse golfi ka kui härrasmeeste mänguna, seni.

Maakeelne tõlge ülaltoodule võiks ligikaudu näha välja alljärgnevalt:

Olukordade puhul väljakul või võistluse ajal, mis ei leidnud lahendust või siis kellegi meelest õiglast lahendust, selmet kasutada rusikavõitlust selle erinevates vormides, tuleb pöörduda võistluskomitee poole ja siis vajadusel juba edasi, kas klubi juhtkonna või EGL-i poole. Käib see igasuguse kriitika või tähelepanu juhtimise kohta. Pöördumine ise on kas siis kirjalik või vähemasti viisakas. Vaata ka: viisakas ÕS

Näiteks ei olda tihtipeale rahul väljaku olukorraga mingil võistlusel või üleüldiselt.

Sellisel juhul, juba peale ülalkirjeldatud hea tava, saab teha järgmist: ei osale sellel võistlusel (kui keegi veel ei tea, siis väljak on samasugune kõikidele võistlejatele), hakata ise võistlusi korraldama, siis juba sobivatel väljakutel, pöörduda väljaku operaatori poole, veel parem, hakata väljakuomanikuks ja teha kõik nagu tegelikult õige on või hakata noolemängu harrastama.

Kõige tobedam ja vähemefektiivne on jaurata võistluste ajal, ainuke mida sellega saab saavutada, on teiste inimeste (tihtipeale vabatahtlikult oma aega ja head tahet panustavate) golfi juurest eemale peletamine ning ega endast ka just lahendust otsiva terava pliiatsi muljet ei jäta. Väärib märkimist, et olenemata kui tõsiselt keegi golfimängu võtab, on tegemist siiski mänguga, härrasmeeste mänguga, las ta siis jääbki selliseks. Meil, EGL Reeglite ja HCP Komiteel ka lihtsam. Vaata ka: Käitumisjuhend

Mängutempost.

Nüüd, kus suvi on täies hoos ja väljakud rahvast täis, on see teema jälle aktuaalseks saamas, paar nõuannet ka siia:

– kui väljak on täis (eriti just puhkepäeviti), siis on kõige mõistlikum kohaneda nn väljaku rütmiga, s.t. ole löögi kaugusel eelnevast grupist, kui juhtud üksi olema, mõtle miks sul golfisõpru ei ole vms. Sobib meenutada jälle vanarahvast, kes teadis, et kui aega ei ole, vali mingi muu harrastus. Asi muutub, kui ei suuda eelnevast rühmast kinni hoida või on väljak pooltühi, siis on mõistlik kiiremad mööda lasta, saavad mõlemad grupid rahus mängida. Samas kui mööda minnakse, siis tuleb ka mööda minna, mitte jääda oma lööke imetlema ja putte viis korda mõõtma. Möödaminek ei ole inimõigus.

– arvukate nippide hulgas on vast põhilisim, et ole löögiks valmis, s.t. kui sinu kord või võimalus mängida, siis sa mitte ei hakka oma rituaalidega tegelema (mõõtma, tuule suunda määrama, keppi valima, kinnast otsima vms.), vaid teedki oma soorituse. Mitmekesi mängides aitab vajadusel tempot hoida see, et griinil esimesed paar lõpetajat lähevad järgmist avalööki tegema (kui on kaks meest ja kaks naist, siis mehed lõpetavad griinil enne ära ja jättes naised lõpetama, lähevad omi avalööke sooritama). Mängukogemuse kasvades reeglina kasvab ka mängutempo hoidmise võimekus, siit ka soovitus, et mängige rohkem (on hea ka tervisele). Vaata ka: Ready Golf

Ja muidugi eesti golfi juurprobleem – rehad punkris (sees, väljas, vahepeal vms). Olles oma doktoritööga ses vallas hetkel tohutu statistilise materjali läbitöötamise faasis, on välja joonistumas korrelatsioon (tundub, et põhjuslik) parandamata löögijälgedega nii griinil kui fairwayl ning arusaamise vahel, miks rehad punkrite juures üldse on. Väljakute operaatorite hulgas läbiviidud küsitlus näitas, et rehad pannakse punkrite juurde põhiliselt selleks, et mängijad saaks korrastada punkreid, kui ollakse miskipärast sinna sattunud ja kui juba seal ollakse, siis enda ja ka mõne teise jalajälje riisumiseks, sama põhimõte pidavat käima ka väljakutel kasutatavate fairwayl löögijälgede parandamiseks mõeldud liivakottide kohta, paranda omad augud ning ka mõni võõras. Doktoritöö järgmine faas peab näitama, palju sest paika peab või on järjekordselt tegemist rahvaluulega. Võimalik, et lõpliku tõe selgitamiseks tuleb kaasata nagu ikka, spetsialiste välismaalt.

Tegelikult on kõik hästi ja katsuge suvel ikka golfi mängida ning võin kinnitada, et väljakutele ja võistlustele on oodatud kõik, ka need, kes raud 8-ga 150 meetrit ei löö aga kes siiski lähevad pikkuse peale, peavad trenni minema.

Heinu Klaas
EGL HCP ja Reeglite komitee