EMV30: Eevi Tamander tuli esimest korda meistriks ilma Eesti passita

Foto: erakogu

EMV kuld 1998 (203; +59), 1999 (198; +54), 2001 (171; +27), 2003 (170; +26); EMV hõbe 2000 (195; +51)
Viimati: EMV 2003 kuld (170; +26)
Kui meeste poolel valitsesid väliseestlased esimestel meistrivõistlustel, siis naiste seas tuli Eesti Golfi Seltsi Rootsis (EGSR) esindajana esimest korda meistriks Eevi Tamander 1998. aastal.
Kuna praegu juba auväärses eas Tamander piirdus vaid lühikeste vastustega meili teel, aitas autoril neli korda tšempioniks tulnud väliseestlase lugu kokku panna tema konkurent Ulvi Ingver.
Kõigepealt selgitame, et pealkirjas toodud passilugu pole selles mõttes tõene, et Tamander on Eesti õigusjärgne kodanik, aga tal ei olnud esimest korda meistrivõistlustele saabudes lihtsalt Eesti passi kaasas. „Jah, meil vähemalt üks mängija seda temalt küsis, aga Eevil polnud ette näidata. Ja siis järgmisel aastal tuli väga uhkelt ja lõi passi letti,“ meenutas Ingver.

Võttis medalid ära, aga innustas paremaks saama

Tamanderist sai selline mängija, kes tuli, nägi ja võitis. Ta ise arvas, et mängis meistrivõistlustel võib-olla kolm-neli korda ja sai muidu kullad, kuid ühel aastal hõbeda. Tegelikult mängis Tamander viis korda ja võitis neli kulda. Kahel viimasel korral (2001 ja 2003) võites sai temast esimene naine, kes mängis meistrivõistlustel tulemuse alla +30 löögi, kuid Mari Suursalu lõi selle üsna kiiresti üle.
„Osalemine Eesti meistrivõistlustel oli üks minu golfielu kõige imelisem ja õnnelikum periood,“ ütles Tamander. Ainsana edestas Tamanderi 2000. aastal Anne-Reet Sibul, kes sai tulemuseks +50, aga tol võistlusel tegi väliseestlane ühe löögi rohkem.
Kuidas teised uue tulija vastu võtsid? Võis ju tekkida tunne nagu „Kevade“ Tõnissonil, kes ütles Saksa poiste kohta: „Mis nad siis tulevad meie õue peale kaklema!“ „Selle kohta oli erinevaid arvamusi,“ nentis Ingver. „Kuuldus tõesti selliseid arvamusi, nagu Te näiteks tõite. Sest me oleme kõik hakanud ühest punktist kasvama ja siis tuleb tema, kes on mitukümmend aastat mänginud, ja korjab medalid ära.“
Ingver ise arvab siiski, et pigem oli Tamanderilt palju õppida. „Rääkisime just ühe teise proua Virge Schmidtiga, et teistpidi me jälle imetlesime teda. Nagu ütlesin oma intervjuus, oli meie tase nõrgem ja nii head golfi polnud me oma silmaga näinud. Kui näed enda omast paremat mängu, innustab see ka sind paremini mängima. Peab olema positiivset mõtlemist,“ rõhutas Ingver.
Konkreetselt Tamanderi mängu esile tõstes ütles Ingver, et tema löögid läksid rohkem otse kui teistel. „Aga eelkõige oli tal parem lähimäng. Võib ju arvata, et see on golfis kõige lihtsamini õpitav, aga need oskused tulevad just kogemusega,“ märkis Ingver.
Ingver lisas, et kui Rootsist tuli palju selliseid mängijaid, kellega suheldi ka tavaelus, siis Tamanderiga lähedast kontakti ei tekkinud. „Käisime läbi rohkem nendega, kes olid siin perekonniti, nii naine kui ka mees eestlased. Nemad rääkisid ka palju paremini eesti keelt, käisime neil Rootsis külas ja sealne klubi oli väga tore,“ ütles Ingver. „Eevi elas teistest kaugemal, tal oli rootslasest mees ja ta ei rääkinud eesti keelt nii hästi.“

Alustas golfimänguga Tais

2003. aastal mängis Tamander Saaremaa Golfiklubi liikmena. Tegelikult on Saaremaa tema sünnikoht, kust ta väikese lapsena Rootsi siirdus nagu kõik sõjapõgenikud. Eestisse golfi mängima tulles rajas ta Saaremaale suvekodu ja käib seal nüüd suviti pensionipõlve veetmas. Rootsis olles elab Tamander Sigtunas, mis asub umbes 50 km Stockholmist põhjas Mäläri järve ääres. „Golfi ma enam ei mängi, sest tervis on juba kehvem ja vanust ka palju,“ ütles Tamander.
Pärast 2001. aastal meistriks tulekut andis Tamander intervjuu veebiportaalile saarlane.ee, kus ütles, et Rootsi jõudis ta 1944. aasta sügisel kaheksa-aastasena ja tema esimene spordiala oli hoopis tennis, milles ta kuulus Rootsi esikümnesse.
Tamanderi golfiharrastus sai alguse 1970ndatel Tais, kuhu ta kolis koos lennukikaptenist abikaasa ja kahe tütrega mehe töökohustuste tõttu. „Tennist ei olnud liiga suure palavuse tõttu võimalik enam mängida, valisin golfi,“ ütles ta portaalile saarlane.ee.