Mark Suursalu: minu ettevalmistus 2015 hooajaks USAs
Mark Suursalu kirjutas oma tegemistest USA’s ning sellest kuidas ja milliseid ettevalmistusi on ta teinud 2015 hooajaks. Mark alustab võistushooaega juba sellel nädalavahetusel Hispaanias. Margi tulemusi on võimalik jälgida SIIT
Üldfüüsiline pool:
Minu ettevalmistus algavaks hooajaks hakkas juba oktoobri lõpus, kus peale mõne nädalast puhkust leidsin end taas igapäevaselt jõusaalis. Tegin suve teises pooles laktaaditesti, sest varasematel aastatel tundsin ka hooaja lõpus kerget väsimust ning ühtlasi oli ka kaal langenud 75kg peale.
Testi tulemustest ja varasemast kogemusest lähtudes panin oktoobri lõpust alates üldfüüsilise suuremat rõhku. Esimest korda tegin ka jaotusega kava (1. päev: õlg, triitseps, kõht ja 2. päev selg biitsetps, jalg, säär). Eelnevatel aastatel on ettevalmistava hooaja mahtu arvestades minu nõrk koht – selg – haiget teinud ja treeningplaane seganud. Sellepärast, et selga mitte üle koormata tuli ka vastav jaotus. Praegusel hetkel keskendun jõusaalis plahvatuslikkuse arendamisele ja selg on kenasti vastu pidanud. Õnneks on treeningutega ka kilosid lisandunud, praegu kaalun 83kg olles 192cm pikk.
Aeroobset tegin rohkem enne aastavahetust, sest alates jaanuarist olen oluliselt suurendanud rajal mängimist, kuid sellegi poolest jätkan ka praegu aeroobsete treeningutega.
Golfitreener John Tillery soovitas mul minna Egoscue (www.egoscue.com) treeningmeetodit
proovima, selle tehnika spetsiifilisus annab ka Johnile hea tagasiside minu kohta, et swingi muudatuste puhul keha koostööd teeks. Egoscue süsteemi harjutuste eesmärk on panna kehaasend, peamiselt rüht paika, et harjutuste sooritamine (golf ja jõusaal) oleks kontrollitud ja maksimaalselt efektiivsed. Tagasiside minu praeguse üldfüüsilise ettevalmistuse kohta oli ka positiivne, ei ole ühtegi sellist „kõverust“ või kohta, mis vajaks kohest ravi või ümber harjutamist. Aga eks spordiala spetsiifilisusest tulenevaid kohti on küll millel tuleb silma peal hoida ja harjutustega korrigeerida ja kontrollida. Sain kaks erinevat kava, mis keskenduvad vaagnapiirkonna stabiilsuse arendamisele, ülakeha rotatsiooni suurendamisele, puusade ja selgroo rotatsiooni parendamisele, jalgade ja kubemelihaste venitamisele jne ühesõnaga kõik harjutused on selle eesmärgiga, et minust saaks parem, vastupidavam ja vigastustevaba sportlane, kes kasutab oma potentsiaali täiega!
Egoscue treeningkeskuses Nashvilles
Golfi pool:
Golfiosas on nagu ikka muudatuste keerises olles paremaid ja raskemaid hetki. Praegu veebruari keskpaigaks olen väga positiivne oma ettevalmistumise kohapealt. Mõistan oma swingi ja harjutamise-mängimise vahet paremini kui varem. Varasemalt rajale minnes ei saanud ma lahti swingimõtetest, ikka käis peast läbi tehnilisi korrigeerimisi, millest küll ajutiselt suutsin end välja lülitada kuid mitte täielikult. Olen jõudnud äratundmisele, et golf on pidevalt muutuv protsess ja see „võitlus“ iseendaga üks osa sellest.
Johniga vesteldes ja tema teiste mängijatega koos harjutades nägin ja kogesin, kuidas kõik profid töötavad pidevalt millegi kallal. Neid elemente mida saab peensusteni torkida ja paremaks ajada on lõputult ja selle jaoks ongi range ja harjutamine. Rajale tuleb minna selle löögiga mis on. Ei mingied vabandusi ja keskenduda ülesandele: KUHU MA TAHAN SELLE PALLI LÜÜA? See on teoorias ju lihtne, aga kuna ma varasemalt ei olnud nii kõrgetasemeliste mängijatega koos harjutanud (PGA tuuri mängijad), siis tundus ikka, et minul on veel tohutu tee käia ja õppida ja „teised“ on juba „kohal“. Nüüd saan aru, et õppida ongi pidevalt, aga tuleb endale ka armu anda ja võtta praeguse hetke maksimum. Olen väga rahul sellega mis me Johniga teeme ja usaldan teda täielikult, olen nii enda kui inimese kui oma löögi kohta alates novembri kuust nii palju õppinud ja ei jõua ära oodata millal juba võistelda saan. Lisaks on John ka minu mentaalset poolt heas mõttes torkinud ning ka selle poole pealt on mul silmad avanenud.
Üks paremaid võrdlusi minu jaoks kuidas golfimängu ja harjutamist enda jaoks lahti mõtestada ja võistlusolukordades pinget maha võtta on järgmine: kui ma hakkaksin täna jooksuspetsialistiga oma jooksusammu paremaks ja efektiivsemaks korrigeerima, siis ta ilmselt ütleks, et peaksin põlve natuke kõrgemale tõstma, võibolla ka käed hoogsamalt liikuma panema ning rohkem selja sirgu ajama. Nende teadmistega lähen metsa sörkima ja üritan õige tehnikaga joosta, kuni tuleb metsast karu ja pean põgenema oma elu eest. Sel hetkel ma kindlasti ei mõtle, et millise tehnikaga ma karu eest ära jooksen, jooksen nii kiiresti kui saan ja sellega tehnikaga mis on. Täpselt sama kehtib ka võistluspingega, pean usaldama seda lööki ja oma oskusi mis mul sel hetkel on, siis tuleb ka tulemus. Ja kui on planeeritud harjutamine ja turvaline sisehall, kuhu karud sisse ei pääse, siis see on aeg tehnika kallal töötamiseks. Sellega tulebki igapäevaselt tegeleda, aga kui on võistlus siis tuleb võistelda ning lõpuks ka karu eest perfektse tehnikaga plehku panna.
Swingi kohapealt tegelen backswingi ajal pea paigal hoidmisega, sest kui seda suudan teha, siis paljud teised asjad loksuvad iseenesest paika. Kuna peaaegu 15 aastat on see pea ikkagi natuke valesti liikunud, siis parajalt higistama võtab kogu protsess, aga näen ja tunnen tohutut erinevust kui kõik liigub õigesti ja see on kõige parem kinnitus sellest, et olen õigel teel.
Backswingi ajal pea paigal hoidmine on selleks et tabamise hetkel kepilaba stabiilsem oleks. Siin on 2 pilti ka: vasakpoolne mina olen see mille suunas töötan ja harjutusi teen ning parempoolne on mingi kehvem mees, kes ma ei taha enam olla. Õnneks ka viimased trennid Johniga ja fimimised näitavad, et asi liigub õiges suunas. Rajal olles tunnen end samuti enesekindlamalt. Üha vähem on tehnilisi mõtteid ja eks tõeline proovile panek tulebki alles võisteldes. Erinevaid nokitsemist vajavaid elemente on teisigi, mis on mul kõik treeningpäevikus ka kirjas ja tegelen nendega igapäevaselt. Johniga olen V1 video programmiga kaudu koguaeg ühenduses.
Avalöök on jätkuvalt hea. Probleemid tulevad vahetevahel siis, kui algasendis seisan liiga kinni. Õnneks võistlustele tuleb caddie ka kaasa, seega saab seismist alati kontrollida.
Lähimängu ja puttamise puhul on kõik sujunud plaanipäraselt. Tunnen ennast enesekindlalt ja tean, et olen vajalikus mahus harjutanud.

Varustus:
Eelmise aasta jaanuaris õnnestus mul käia The Kingdomis TaylorMade fitting keskuses ja tuua endale sealt driver, puu ja hübriidid koos erinevate vahetatavate vartega. Olen pikkade keppidega väga rahul ja kuna parasjagu oli ka vajadus ning TaylorMade’il väga head asjad välja tulemas, siis otsustasin ka rauad, wedged ja putteri välja vahetada. Minu uuteks relvadeks on New Spider Mallet putter, Tour Preferred wedged, RSi TP rauad ning puud jäävad samaks ehk SLDR. Olen uute keppidega natukene saanud harjutada ka, need tulid alles sellel nädalal välja kuid võin juba kohe ära öelda, et varustuse taha ei jää mitte midagi. Super head golfikepid!
16. jaanuar 2015 jääb mulle eluks ajaks meelde, sest tegin oma esimese Hole-in-One! See oli ideaalne raud4 200 jardisel par 3 rajal. Ma arvan, et päris hea märk on ka see, et Rory McIlroy tegi samal päeval oma profikarjääri esimese holari Abu Dhabis 🙂

Minu ettevalmistus siin Lõuna-Carolinas kestis kuni 16. veebruarini, mil ma lendan Hispaaniasse, et Nordea Tuuri Winter Series võistlustega 2015 hooaeg lahti lüüa!
Aitäh kõikidele endistele ja praegustele toetajatele!
Mark Suursalu