WADA avaldas 2020. aasta keelatud ainete ja keelatud võtete nimekirja
WADA Executive Committee kiitis heaks 2020. aasta aasta keelatud ainete ja keelatud võtete nimekirja, mis on täies mahus loetav siit (ENG), muudatuste ja selgituste kohta võrreldes eelmise aasta nimekirjaga saab lugeda siit (ENG).
SA Eesti Antidopingu kodulehel on täismahus üleval ka eestikeelne WADA 2020. aasta keelatud ainete ja keelatud võtete nimekiri, millega saab tutvuda siin.
Uus nimekiri hakkab kehtima alates 1. jaanuarist 2020, mis annab nii sportlastele kui taustajõududele piisavalt aega sellega tutvumiseks. Maailma Antidopingu Agentuur rõhutab, et lõppude lõpuks vastutab sportlane, mis tema kehaga toimub ning milliseid meetodeid ja aineid ta kasutab või enda peal kasutada laseb – seega ei ole dopingu tarvitamisele ega teadmatuses olemisele mitte mingisugust õigustust. Igasuguse kahtluse korral tuleb sportlasel nõu küsimiseks pöörduda oma riigi antidopinguorganisatsiooni poole.
Palume sportlastel, spordiorganisatsioonidel, treeneritel ja taustajõududel kindlasti tutvuda keelatud ainete nimekirjaga.
Kokkuvõte WADA 2020. aasta keelatud ainete ja keelatud võtete nimekirja muudatustest, võrreldes eelmise kehtiva nimekirjaga:
1.jaanuarist 2020 jõustub uus WADA keelatud ainete ja keelatud võtete nimekiri. Võrreldes seda hetkel kehtiva nimekirjaga, võib leida mõned erisused, millele tuleks tähelepanu pöörata.
Ära on kaotatud androgeense toimega anaboolsete steroidide senine alajaotus eksogeenseteks ja endogeenseteks.
Mitmetes rühmades on muudetud sõnastust täpsemaks. Geeni- ja rakudopingu (M3) teksti on ajakohastatud. Narkootilise toimega ainete (S7) kohta on lisandunud täpsustus, et keelatud on kõik optilised isomeerid. Kannabinoidide (S8) puhul ei ole muudatusi keelatud ainete hulgas, kuid lisatud on tingimusi nii looduslikku päritolu kui ka sünteetiliste kannabinoidide kohta.
Mõne keelatud aine kohta on lisandunud täpsustavat infot – näiteks imidasooli derivaatide kasutamine on lubatud järgmiste manustamisviiside puhul: dermatoloogiline, nasaalne ja oftalmoloogiline (stimuleeriva toimega ained, S6).
Nimekirja on lisatud uusi aineid: metüülklostebool ja 1-epiandrosteroon (anaboolse toimega ained, S1); basedoksifeen ja ospemifeen (hormoonid ja metaboolsed modulaatorid, S4); oktodriin (1,5-dimetüülheksüülamiin) – aine, mida on leitud toidulisandite koostises (stimuleeriva toimega ained, S6). Lisaks on LGD-4033 nüüd nimekirjast leitav ka oma sagedamini kasutatava nimega – ligandrool (anaboolse toimega ained, S1).
Nimekirjast on eemaldatud argoon.
Jälgimisprogrammi on lisandunud uus aine – ekdüsteroon.